תוכנית יזהר

תוכנית יזהר הינה תוכנית לאומית ביןמשרדית למזעור נזקי סמים. שותפים לתוכנית: משרד הבריאות, המשרד לביטחון הפנים והאגודה לבריאות הציבורהגוף המפעיל.

התוכנית מבוססת על גישת 'מזעור הנזק' (harm reduction), גישה שהתפתחה באירופה בראשית שנות השמונים – כמענה יעיל להתפשטותן הגואה של מחלות קשות כמו איידס, הפטיטיס ומחלות זיהומיות נוספות (מחלות אלה שכיחות בקרב משתמשי סמים בהזרקה, בין היתר בשל שימוש לא סטרילי במזרקים ומחטים ע"י אוכלוסייה זו, מה שמהווה מקור להדבקה והתפשטות לאוכלוסיות נוספות). במרוצת העשורים האחרונים, לצד התפתחותה והתרחבותה של הגישה, בוצעו מאות רבות של מחקרים אשר הוכיחו את יעילותה הן בבלימה והפחתת התפשטות מחלות זיהומיות והן בשיפור מצבם של משתמשי סמים, משפחתם וסביבתם – וכל זאת תוך חיסכון ניכר במשאבים ציבוריים יקרים. בבסיס הגישה ניצבת התפישה כי התמכרות , או הפרעת שימוש בחומרים ( substance use disorder)כפי משגדיר ה DSM, הינה מחלה כרונית, וכי המשתמשים הכרוניים בסמים הנם חולים הזקוקים לטיפול מותאם, בדומה לבעלי הפרעות ומחלות אחרות.

זאת ועוד, בשונה מגישות אחרותגישת מזעור הנזק אינה מתיימרת למגר באופן מוחלט את תופעת השימוש בסמים – ואף טוענת כי מיגור מוחלט של התופעה, הקיימת כבר מימי בראשית, הן ברמה הפרטנית והן ברמה החברתית קרובה לבלתי אפשרית – אך עם זאת היא בהחלט ניתנת לבקרה וניהול (Illness Management)וכי בעבודה נכונה ומותאמתבהחלט ניתן לצמצם את הנזקים וההשפעות הכרוכים בה – הן עבור אוכ' המשתמשים בסמים והן עבור הקהילה כולה.

התוכנית פרוסה על פני חמישה מוקדים ברחבי הארץ. בכל מוקד פועלים מרכז פיזי וצוותי עבודת רחוב. מרכזי יזהר מהווים מרחב בטוח ומכבד, בהם פוגשים הפונים בראש ובראשונה יחס אנושי חם ואמפאתי מהצוות והמתנדבים – אשר מקבלים אותם כפי שהם, באופן אנונימי, ללא שיפוטיות וללא כפייה.

בנוסף, מציעים המרכזים מגוון שירותים:

  • עזרה ראשונה בריאותית ונפשית

  • פינוי בטוח של ציוד הזרקה משומש וחלוקת ציוד סטרלי ואמצעי מניעה.

  • הדרכה על דרכים למזעור נזקי שימוש בחפ"א ומצבים נלווים כגון:הימנעות מהידבקות ומהפצת זיהומים ונגיפים, הימנעות ממנת יתר וממצבי סיכון אישיים וסביבתיים נוספים.

  • סיוע במיצוי זכויות.

  • חלוקת מזון, ביגוד, מקלחת ומוצרי היגיינה אישית.

  • למעונייניםליווי והכוונה להמשך טיפול: פתרונות הלנה/ דיור, טיפול/ בדיקות רפואיות, גמילה וכיוצ"ב.

כלל השירותים ניתנים ללא עלות, ללא מחויבות להמשך ותוך שמירה על אנונימיות של הפונים.
לפנייה: מנהל תוכנית ארצי: שלומי רביבו, shlomireviv@gmail.com

חמישה מוקדי פעילות בפריסה ארצית:

איזורכתובתמנהל/ת סניףמיילזמני פעילות המרכז
ירושלים והסביבהבן יהודה 7עדנה שטריתednash11@gmail.comראשון וחמישי:
15:00-18:00
תל אביב והמרכזגולומב 53אסתי שמואליestishmueli@gmail.comראשון וחמישי:
15:00-18:00
רביעי (נשים )
11:00-14:00
אשדוד והסביבההרב קוק 9אורטל בן חמו-גליצקיortalbenhamogalizki@gmail.comראשון וחמישי:
15:00-18:00
באר שבע והסביבהיאיר שטרן 26אביב פוקסavivf@agit.co.ilראשון וחמישי:
16:00-19:00
חיפה והסביבהפעילות סיורי רחובאיסר פולניצרpolani10@bezeqint.netימים: א', ב', ג', ה' בוקר וערב
Call Now Button

פנייה למשרה באגודה לבריאות הציבור

[כוכבית * הינה שדה חובה]

קובץ קורות חיים בפורמט pdf או word. גודל מקסימלי 2MB.